KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Världskarta 4537397
nr 453 7397
Världskarta
1800-tal, 47 x 63, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Utrop:
1.000 kr
Såld:
900 kr
måndag 26 februari 2007
kl 17:32:04
700 kr
850 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods